API Delevan S0402-56NG1
S0402-56NG1 picture photo
Mfg. Part Number
S0402-56NG1
Brief Description
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
S0402-56NG1.pdf
Availability of S0402-56NG1
QUANTITY
S0402-56NG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-56NG1
Internal Part NumberEIS-S0402-56NG1
Material - CoreAlumina
Inductance56nH
Tolerance±2%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-56NG1
Related LinksS0402, S0402-56NG1 Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-56NG1 Details Description
Related parts for S0402-56NG1
IC CONFIG MULTI-FUNC SC-70-6 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 4MM NPN NC datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 430K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.221K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
3+3 WAY M V 4.5MM TAIL W/JS datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 72POS datasheet.pdf