Vishay/Sprague T95R157M010LSSL
T95R157M010LSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95R157M010LSSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 150UF 10V 20% 2824
Datasheet Download
T95R157M010LSSL.pdf
Availability of T95R157M010LSSL
QUANTITY
T95R157M010LSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R157M010LSSL
Internal Part NumberEIS-T95R157M010LSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R157M010LSSL
Related LinksT95R157, T95R157M010LSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R157M010LSSL Details Description
Related parts for T95R157M010LSSL
INLET C16A 6.3X0.8MM QC SCREW-ON datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 120A ISOTOP datasheet.pdf
BATTERY PACK 12.0V 3200MAH NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN DB44 MALE HD CRIMP Y-CHROM datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf