Vishay/Sprague T95R187K016LSAS
T95R187K016LSAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R187K016LSAS
Brief Description
CAP TANT 180UF 16V 10% 2824
Datasheet Download
T95R187K016LSAS.pdf
Availability of T95R187K016LSAS
QUANTITY
T95R187K016LSAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R187K016LSAS
Internal Part NumberEIS-T95R187K016LSAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R187K016LSAS
Related LinksT95R187, T95R187K016LSAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R187K016LSAS Details Description
Related parts for T95R187K016LSAS
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER IDC 24POS STR datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER R/A KK 4POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 32MM datasheet.pdf