Vishay/Sprague T95R187M016EZSS
T95R187M016EZSS picture photo
Mfg. Part Number
T95R187M016EZSS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 180UF 16V 20% 2824
Datasheet Download
T95R187M016EZSS.pdf
Availability of T95R187M016EZSS
QUANTITY
T95R187M016EZSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R187M016EZSS
Internal Part NumberEIS-T95R187M016EZSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R187M016EZSS
Related LinksT95R187, T95R187M016EZSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R187M016EZSS Details Description
Related parts for T95R187M016EZSS
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf