Vishay/Sprague T95R227K016CZAS
T95R227K016CZAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R227K016CZAS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 10% 2824
Datasheet Download
T95R227K016CZAS.pdf
Availability of T95R227K016CZAS
QUANTITY
T95R227K016CZAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R227K016CZAS
Internal Part NumberEIS-T95R227K016CZAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R227K016CZAS
Related LinksT95R227, T95R227K016CZAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R227K016CZAS Details Description
Related parts for T95R227K016CZAS
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
TRIAC 700V 12A TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SR BTS PC CS 16 ASY C 11AT datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 250MHZ 6SOT23 datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMC datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf