Vishay/Sprague T95R227K016EZSL
T95R227K016EZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95R227K016EZSL
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 10% 2824
Datasheet Download
T95R227K016EZSL.pdf
Availability of T95R227K016EZSL
QUANTITY
T95R227K016EZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R227K016EZSL
Internal Part NumberEIS-T95R227K016EZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R227K016EZSL
Related LinksT95R227, T95R227K016EZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R227K016EZSL Details Description
Related parts for T95R227K016EZSL
SIDAC/FUSE 4CHP 58V 400A 12SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
60MM FAN FILTER MEDIA 30PPM datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf