Vishay/Sprague T95R227M010ESAS
T95R227M010ESAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R227M010ESAS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 20% 2824
Datasheet Download
T95R227M010ESAS.pdf
Availability of T95R227M010ESAS
QUANTITY
T95R227M010ESAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R227M010ESAS
Internal Part NumberEIS-T95R227M010ESAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R227M010ESAS
Related LinksT95R227, T95R227M010ESAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R227M010ESAS Details Description
Related parts for T95R227M010ESAS
IC OPAMP VGA 150MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 80COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
IC SMRT CARD READER INTFC 48LQFP datasheet.pdf
DAHT PIDG FLAG 10-16AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RELAY CUR SENS 240VAC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 45A ORANGE datasheet.pdf