Vishay/Sprague T95R227M016EZAL
T95R227M016EZAL picture photo
Mfg. Part Number
T95R227M016EZAL
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824
Datasheet Download
T95R227M016EZAL.pdf
Availability of T95R227M016EZAL
QUANTITY
T95R227M016EZAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R227M016EZAL
Internal Part NumberEIS-T95R227M016EZAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R227M016EZAL
Related LinksT95R227, T95R227M016EZAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R227M016EZAL Details Description
Related parts for T95R227M016EZAL
Crystal 16.2570MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 290MA 5.74 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3A 32 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 24POS VERT TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 3.16M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 950MA 170 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 41MA 29 OHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7K OHM 5% 12W datasheet.pdf