Vishay/Dale RNC60H9091BSRE6
RNC60H9091BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H9091BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H9091BSRE6.pdf
Availability of RNC60H9091BSRE6
QUANTITY
RNC60H9091BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H9091BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H9091BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H9091BSRE6
Related LinksRNC60H9, RNC60H9091BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H9091BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H9091BSRE6
RES SMD 432 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf