Vishay/Dale RLR05C4640FSB14
RLR05C4640FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4640FSB14
Brief Description
RES 464 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4640FSB14.pdf
Availability of RLR05C4640FSB14
QUANTITY
RLR05C4640FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4640FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C4640FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4640FSB14
Related LinksRLR05C4, RLR05C4640FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4640FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C4640FSB14
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220-2 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 300MM PREWIRE MOD datasheet.pdf
IC AMP/DRIVER DIFF 16-QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 5% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES 27K OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
FLX,STR,SNB datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/8" 6.63" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf