Vishay/Sprague T95R227M016LZSL
T95R227M016LZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95R227M016LZSL
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824
Datasheet Download
T95R227M016LZSL.pdf
Availability of T95R227M016LZSL
QUANTITY
T95R227M016LZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R227M016LZSL
Internal Part NumberEIS-T95R227M016LZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R227M016LZSL
Related LinksT95R227, T95R227M016LZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R227M016LZSL Details Description
Related parts for T95R227M016LZSL
TERM SOLDER TURRET .187" .141"L datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR NO LATC datasheet.pdf
REFLECTOR FOR CITIZEN L230 LEDS datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
BKWY HEADER 30 SAU 12POS R/A datasheet.pdf
4151-27 CRIMP PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
M805 5C 5#16 PIN PLUG THRD datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf