Vishay/Sprague T95R227M6R3HSSL
T95R227M6R3HSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95R227M6R3HSSL
Brief Description
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
T95R227M6R3HSSL.pdf
Availability of T95R227M6R3HSSL
QUANTITY
T95R227M6R3HSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R227M6R3HSSL
Internal Part NumberEIS-T95R227M6R3HSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R227M6R3HSSL
Related LinksT95R227, T95R227M6R3HSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R227M6R3HSSL Details Description
Related parts for T95R227M6R3HSSL
RES 13K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 1.9A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
21 MTE HDR SRRA SMT.100CL datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf