FFF TR05255100J0G
TR05255100J0G picture photo
Mfg. Part Number
TR05255100J0G
Brief Description
750 TB WIR PRO 180D
Datasheet Download
TR05255100J0G.pdf
Availability of TR05255100J0G
QUANTITY
TR05255100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TR05255100J0G
Internal Part NumberEIS-TR05255100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR05255100J0G
Related LinksTR0525, TR05255100J0G Datasheet, FFF Distributor
TR05255100J0G Details Description
Related parts for TR05255100J0G
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 2CH 150KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC 8-BIT GEN/CHKER 24DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 450V SCREW datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
STAND ACCURACY TOTAL ERROR BAND datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 38MM D 28.5 datasheet.pdf