Vishay/Sprague T95R337K016LZSL
T95R337K016LZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95R337K016LZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 330UF 16V 10% 2824
Datasheet Download
T95R337K016LZSL.pdf
Availability of T95R337K016LZSL
QUANTITY
T95R337K016LZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R337K016LZSL
Internal Part NumberEIS-T95R337K016LZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R337K016LZSL
Related LinksT95R337, T95R337K016LZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R337K016LZSL Details Description
Related parts for T95R337K016LZSL
RES ARRAY 4 RES 620 OHM 0804 datasheet.pdf
HOT MELT ADHESIVE 5/8"X2" datasheet.pdf
IC FILTER SW CAP DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A SOT-32 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MA-35DS21C5 NON-CONT SW AND ACT datasheet.pdf
HEATSINK 48W DOWN CREE LMH2 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf