Vishay/Sprague T95R397K6R3CZAS
T95R397K6R3CZAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R397K6R3CZAS
Brief Description
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824
Datasheet Download
T95R397K6R3CZAS.pdf
Availability of T95R397K6R3CZAS
QUANTITY
T95R397K6R3CZAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R397K6R3CZAS
Internal Part NumberEIS-T95R397K6R3CZAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R397K6R3CZAS
Related LinksT95R397, T95R397K6R3CZAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R397K6R3CZAS Details Description
Related parts for T95R397K6R3CZAS
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RELAY SSR SPST SGL 1.0A 6DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
QSFP MM50 OM3 ASSY OFNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 40PIN GOLD RT ANG WW datasheet.pdf
TWZR PAIR KNIFE TINNED 2.03MM datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR LP8555 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.0056UF RADIAL datasheet.pdf
LD 4MM P-P SILIC .75 50CM YELLOW datasheet.pdf