Vishay/Sprague T95R397M6R3ESAL
T95R397M6R3ESAL picture photo
Mfg. Part Number
T95R397M6R3ESAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 390UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
T95R397M6R3ESAL.pdf
Availability of T95R397M6R3ESAL
QUANTITY
T95R397M6R3ESAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R397M6R3ESAL
Internal Part NumberEIS-T95R397M6R3ESAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R397M6R3ESAL
Related LinksT95R397, T95R397M6R3ESAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R397M6R3ESAL Details Description
Related parts for T95R397M6R3ESAL
SWITCH PUSHBUTTON INDICATOR AMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 16pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 7POS TIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 30W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC PLAD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf