Vishay/Sprague T95R397M6R3EZAS
T95R397M6R3EZAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R397M6R3EZAS
Brief Description
CAP TANT 390UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
T95R397M6R3EZAS.pdf
Availability of T95R397M6R3EZAS
QUANTITY
T95R397M6R3EZAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R397M6R3EZAS
Internal Part NumberEIS-T95R397M6R3EZAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R397M6R3EZAS
Related LinksT95R397, T95R397M6R3EZAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R397M6R3EZAS Details Description
Related parts for T95R397M6R3EZAS
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 25W datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 4.62V SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 11POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
SL TERM FEM HF CRP GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 16A MICROFOOT datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf