Vicor Corporation V375B48M200BG
V375B48M200BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B48M200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V375B48M200BG.pdf
Availability of V375B48M200BG
QUANTITY
V375B48M200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B48M200BG
Internal Part NumberEIS-V375B48M200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B48M200BG
Related LinksV375B4, V375B48M200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B48M200BG Details Description
Related parts for V375B48M200BG
BEAD FERRITE ARRAY 60 OHM 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 8V 15A 0402 datasheet.pdf
SWITCH DIP SLIDE 2-POS 1MM 6V datasheet.pdf
LAMP NEON INCAND BLUE PNL MNT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 214VC SMCJ datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf