Vishay/Sprague T95S105K025LSAL
T95S105K025LSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95S105K025LSAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 25V 10% 1507
Datasheet Download
T95S105K025LSAL.pdf
Availability of T95S105K025LSAL
QUANTITY
T95S105K025LSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S105K025LSAL
Internal Part NumberEIS-T95S105K025LSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCOTS Tantalum Capacitors
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S105K025LSAL
Related LinksT95S105, T95S105K025LSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S105K025LSAL Details Description
Related parts for T95S105K025LSAL
CONN BLOCK TERM PCB 5.08MM 8POS datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf
PANEL KIT BOTTOM FOR SE720 CASE datasheet.pdf
T-HANDLE 18"SHAFT EXTENDED TIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DSUB SCKT RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
PIN datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN RECP datasheet.pdf
TV 7C 7#20 PIN PLUG datasheet.pdf
390UF 400V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf