Vishay/Sprague T95S155K025CSSL
T95S155K025CSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S155K025CSSL
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1507
Datasheet Download
T95S155K025CSSL.pdf
Availability of T95S155K025CSSL
QUANTITY
T95S155K025CSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S155K025CSSL
Internal Part NumberEIS-T95S155K025CSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S155K025CSSL
Related LinksT95S155, T95S155K025CSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S155K025CSSL Details Description
Related parts for T95S155K025CSSL
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 400UF 10% 880VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK/SCREW COVER 50STRIPS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf