Vishay/Sprague T95S225M016HSSL
T95S225M016HSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S225M016HSSL
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1507
Datasheet Download
T95S225M016HSSL.pdf
Availability of T95S225M016HSSL
QUANTITY
T95S225M016HSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S225M016HSSL
Internal Part NumberEIS-T95S225M016HSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S225M016HSSL
Related LinksT95S225, T95S225M016HSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S225M016HSSL Details Description
Related parts for T95S225M016HSSL
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLK DATA REC SDH 1.3GBPS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 266MHZ 10-LCCC datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4 ELEMENT LOWER datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 48A 8SOP-ADV datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf