Hirose Electric Co Ltd A3C-28DA-2DSA
A3C-28DA-2DSA picture photo
Mfg. Part Number
A3C-28DA-2DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
A3C-28DA-2DSA.pdf
Availability of A3C-28DA-2DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A3C-28DA-2DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of A3C-28DA-2DSA
Internal Part NumberEIS-A3C-28DA-2DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesA3
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3C-28DA-2DSA
Related LinksA3C-28, A3C-28DA-2DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3C-28DA-2DSA Details Description
Related parts for A3C-28DA-2DSA
Connector Header 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 4.6A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 10MM datasheet.pdf
SAFETY MAT 1000X1750MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf