Vishay/Sprague T95S335M016LSSL
T95S335M016LSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S335M016LSSL
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1507
Datasheet Download
T95S335M016LSSL.pdf
Availability of T95S335M016LSSL
QUANTITY
T95S335M016LSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S335M016LSSL
Internal Part NumberEIS-T95S335M016LSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S335M016LSSL
Related LinksT95S335, T95S335M016LSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S335M016LSSL Details Description
Related parts for T95S335M016LSSL
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 BRASS 2MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.1A 67 MOHM TH datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 15C S 30" WHT JACKP NI datasheet.pdf