Vishay/Sprague T95S475M6R3CSAL
T95S475M6R3CSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95S475M6R3CSAL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1507
Datasheet Download
T95S475M6R3CSAL.pdf
Availability of T95S475M6R3CSAL
QUANTITY
T95S475M6R3CSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S475M6R3CSAL
Internal Part NumberEIS-T95S475M6R3CSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S475M6R3CSAL
Related LinksT95S475, T95S475M6R3CSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S475M6R3CSAL Details Description
Related parts for T95S475M6R3CSAL
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 597 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 147MA 3.25 OHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf