Vishay/Sprague T95S685K004LZSL
T95S685K004LZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S685K004LZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 4V 10% 1507
Datasheet Download
T95S685K004LZSL.pdf
Availability of T95S685K004LZSL
QUANTITY
T95S685K004LZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S685K004LZSL
Internal Part NumberEIS-T95S685K004LZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S685K004LZSL
Related LinksT95S685, T95S685K004LZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S685K004LZSL Details Description
Related parts for T95S685K004LZSL
CONV DC-DC 48V IN 1.5V OUT 45W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.92V 8DIP datasheet.pdf
HAND PRESS MANUAL datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 3A 16TQFN datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
500 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf