Vishay/Sprague T95V475K016LSAL
T95V475K016LSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95V475K016LSAL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410
Datasheet Download
T95V475K016LSAL.pdf
Availability of T95V475K016LSAL
QUANTITY
T95V475K016LSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V475K016LSAL
Internal Part NumberEIS-T95V475K016LSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCOTS Tantalum Capacitors
Standard Package1,250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V475K016LSAL
Related LinksT95V475, T95V475K016LSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V475K016LSAL Details Description
Related parts for T95V475K016LSAL
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A 52QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 200MW 1005 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
VINYL INSL BRZED SEAM RING TONGU datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf