Vishay/Sprague T95V475M016EZAL
T95V475M016EZAL picture photo
Mfg. Part Number
T95V475M016EZAL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410
Datasheet Download
T95V475M016EZAL.pdf
Availability of T95V475M016EZAL
QUANTITY
T95V475M016EZAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V475M016EZAL
Internal Part NumberEIS-T95V475M016EZAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V475M016EZAL
Related LinksT95V475, T95V475M016EZAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V475M016EZAL Details Description
Related parts for T95V475M016EZAL
FUSE CERM 12A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SW SUBMINI SPST-NO .1A PIN PLNGR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
DC12 POWER ENTRY MODUL 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf