Vishay/Sprague T95V475M016HSSL
T95V475M016HSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95V475M016HSSL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410
Datasheet Download
T95V475M016HSSL.pdf
Availability of T95V475M016HSSL
QUANTITY
T95V475M016HSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V475M016HSSL
Internal Part NumberEIS-T95V475M016HSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V475M016HSSL
Related LinksT95V475, T95V475M016HSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V475M016HSSL Details Description
Related parts for T95V475M016HSSL
RES SMD 82 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A3048L/H1500TR 4" datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V I2PAK datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 96CPR 4MM datasheet.pdf
8324-4 BARREL FORM PUNCH datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
HD SHRD RA TH datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 F CRP TERM CHN TIN datasheet.pdf