Vishay/Sprague T95V475M016HZAL
T95V475M016HZAL picture photo
Mfg. Part Number
T95V475M016HZAL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410
Datasheet Download
T95V475M016HZAL.pdf
Availability of T95V475M016HZAL
QUANTITY
T95V475M016HZAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V475M016HZAL
Internal Part NumberEIS-T95V475M016HZAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V475M016HZAL
Related LinksT95V475, T95V475M016HZAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V475M016HZAL Details Description
Related parts for T95V475M016HZAL
RES 3.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 192MB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf