Vishay/Sprague T95X106K010ESAL
T95X106K010ESAL picture photo
Mfg. Part Number
T95X106K010ESAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 10% 2910
Datasheet Download
T95X106K010ESAL.pdf
Availability of T95X106K010ESAL
QUANTITY
T95X106K010ESAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X106K010ESAL
Internal Part NumberEIS-T95X106K010ESAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X106K010ESAL
Related LinksT95X106, T95X106K010ESAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X106K010ESAL Details Description
Related parts for T95X106K010ESAL
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZR 1.1GHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
IC BASESTATION DRIVER SOT608A datasheet.pdf
IC FPGA 297 I/O 484BGA datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 1 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B M25 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CAP TRIM 3.5-38PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf