Vishay/Sprague T95X106K016CSAL
T95X106K016CSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95X106K016CSAL
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 2910
Datasheet Download
T95X106K016CSAL.pdf
Availability of T95X106K016CSAL
QUANTITY
T95X106K016CSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X106K016CSAL
Internal Part NumberEIS-T95X106K016CSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X106K016CSAL
Related LinksT95X106, T95X106K016CSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X106K016CSAL Details Description
Related parts for T95X106K016CSAL
TERM BLOCK 3POS datasheet.pdf