Vishay/Sprague T95X106K016EZSL
T95X106K016EZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95X106K016EZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 2910
Datasheet Download
T95X106K016EZSL.pdf
Availability of T95X106K016EZSL
QUANTITY
T95X106K016EZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X106K016EZSL
Internal Part NumberEIS-T95X106K016EZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X106K016EZSL
Related LinksT95X106, T95X106K016EZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X106K016EZSL Details Description
Related parts for T95X106K016EZSL
SHLDING FERRULE,PLTD,BULK PKG datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC 1.5KE datasheet.pdf
SNSW 10.1A 1/4 RLSIM79218581 datasheet.pdf
MCU 8BIT ARM 8K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 157MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf