Vishay/Sprague T95X106M016ESAL
T95X106M016ESAL picture photo
Mfg. Part Number
T95X106M016ESAL
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 20% 2910
Datasheet Download
T95X106M016ESAL.pdf
Availability of T95X106M016ESAL
QUANTITY
T95X106M016ESAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X106M016ESAL
Internal Part NumberEIS-T95X106M016ESAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X106M016ESAL
Related LinksT95X106, T95X106M016ESAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X106M016ESAL Details Description
Related parts for T95X106M016ESAL
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TERMINAL TURRET DOUBLE END .082" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 3.08V RS 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 2GHZ 16MLF datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SOIC PROG ADAPT FOR SOIC PKG datasheet.pdf
HN 14.110A CABLE GUARD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV N750 RADIAL datasheet.pdf
COLLET FFA.1E. - 3.5MM DIA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf