Vishay/Sprague T95X156M010HSSL
T95X156M010HSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95X156M010HSSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 10V 20% 2910
Datasheet Download
T95X156M010HSSL.pdf
Availability of T95X156M010HSSL
QUANTITY
T95X156M010HSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X156M010HSSL
Internal Part NumberEIS-T95X156M010HSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X156M010HSSL
Related LinksT95X156, T95X156M010HSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X156M010HSSL Details Description
Related parts for T95X156M010HSSL
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN INSERT 6POS SKT datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
INSERT FMALE 24P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
ANVIL, EMERSON datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 400VDC datasheet.pdf