Vishay/Sprague T95X156M6R3CSSL
T95X156M6R3CSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95X156M6R3CSSL
Brief Description
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 2910
Datasheet Download
T95X156M6R3CSSL.pdf
Availability of T95X156M6R3CSSL
QUANTITY
T95X156M6R3CSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X156M6R3CSSL
Internal Part NumberEIS-T95X156M6R3CSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X156M6R3CSSL
Related LinksT95X156, T95X156M6R3CSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X156M6R3CSSL Details Description
Related parts for T95X156M6R3CSSL
RES SMD 14K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
12+12 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 370MA 900 MOHM datasheet.pdf