Vishay/Sprague T95X225M035HSSL
T95X225M035HSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95X225M035HSSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 2910
Datasheet Download
T95X225M035HSSL.pdf
Availability of T95X225M035HSSL
QUANTITY
T95X225M035HSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X225M035HSSL
Internal Part NumberEIS-T95X225M035HSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)