Vishay/Sprague T95X475K025EZAL
T95X475K025EZAL picture photo
Mfg. Part Number
T95X475K025EZAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2910
Datasheet Download
T95X475K025EZAL.pdf
Availability of T95X475K025EZAL
QUANTITY
T95X475K025EZAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X475K025EZAL
Internal Part NumberEIS-T95X475K025EZAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X475K025EZAL
Related LinksT95X475, T95X475K025EZAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X475K025EZAL Details Description
Related parts for T95X475K025EZAL
CONN HEADER 2POS VERT LATCH 15AU datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NPO 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK RED 3/8" X 200' datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
MICRO 9 F 18" RBW A174 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
43W2 F 30A PC TAIL 4-40 datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf