Vishay/Sprague T95X475M020CZSL
T95X475M020CZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95X475M020CZSL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2910
Datasheet Download
T95X475M020CZSL.pdf
Availability of T95X475M020CZSL
QUANTITY
T95X475M020CZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X475M020CZSL
Internal Part NumberEIS-T95X475M020CZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X475M020CZSL
Related LinksT95X475, T95X475M020CZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X475M020CZSL Details Description
Related parts for T95X475M020CZSL
KIT VERIFICATION datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.5A 23 MOHM TH datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf