ITT Cannon, LLC KJB6T23W55SC
KJB6T23W55SC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W55SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23W55SC.pdf
Availability of KJB6T23W55SC
QUANTITY
KJB6T23W55SC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W55SC
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W55SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W55SC
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W55SC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W55SC Details Description
Related parts for KJB6T23W55SC
FIXED IND 100UH 720MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 50POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
LED COB CXB1816 3000K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 1KV RADIAL datasheet.pdf