Bourns Inc. RL110S-471L-RC
RL110S-471L-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL110S-471L-RC
Brief Description
FIXED IND 470UH 570MA 980 MOHM
Datasheet Download
RL110S-471L-RC.pdf
Availability of RL110S-471L-RC
QUANTITY
RL110S-471L-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL110S-471L-RC
Internal Part NumberEIS-RL110S-471L-RC
FamilyFixed Inductors
SeriesRL110S
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±15%
Current Rating570mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)980 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant1.5MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL110S-471L-RC
Related LinksRL110S-, RL110S-471L-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL110S-471L-RC Details Description
Related parts for RL110S-471L-RC
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC ADC 13BIT SPI 1CH 100K 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ADJ HYSTER SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
LED COOL WHITE 6500K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0013UF RADIAL datasheet.pdf