AVX Corporation TAP474K035SRN
TAP474K035SRN picture photo
Mfg. Part Number
TAP474K035SRN
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP474K035SRN.pdf
Availability of TAP474K035SRN
QUANTITY
TAP474K035SRN Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP474K035SRN
Internal Part NumberEIS-TAP474K035SRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP474K035SRN
Related LinksTAP474, TAP474K035SRN Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP474K035SRN Details Description
Related parts for TAP474K035SRN
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
KIT DEV IND REF DESIGN LPC2468 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 52PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 400MW ALF2 datasheet.pdf
IC CONV QUASI-RES 650V TO-220F-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.81K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf