Vishay/Sprague T95X685K020EZSL
T95X685K020EZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95X685K020EZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 2910
Datasheet Download
T95X685K020EZSL.pdf
Availability of T95X685K020EZSL
QUANTITY
T95X685K020EZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X685K020EZSL
Internal Part NumberEIS-T95X685K020EZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X685K020EZSL
Related LinksT95X685, T95X685K020EZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X685K020EZSL Details Description
Related parts for T95X685K020EZSL
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
JUMPER FOR MOD TERM BLOCK 7POS datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAM NUT SKT datasheet.pdf