Vishay/Sprague T95Y476K6R3LSSL
T95Y476K6R3LSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95Y476K6R3LSSL
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2910
Datasheet Download
T95Y476K6R3LSSL.pdf
Availability of T95Y476K6R3LSSL
QUANTITY
T95Y476K6R3LSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95Y476K6R3LSSL
Internal Part NumberEIS-T95Y476K6R3LSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95Y476K6R3LSSL
Related LinksT95Y476, T95Y476K6R3LSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95Y476K6R3LSSL Details Description
Related parts for T95Y476K6R3LSSL
SW SHORT LVR SPDT 7A TURRET 250V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 800KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
FILTER LINE RFI COMPACT DUAL 10A datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 100/200VAC CHAS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
RES 130 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.9VC DO13 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 15POS datasheet.pdf