Vishay/Sprague T95Z107K004CSAL
T95Z107K004CSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95Z107K004CSAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 4V 10% 2910
Datasheet Download
T95Z107K004CSAL.pdf
Availability of T95Z107K004CSAL
QUANTITY
T95Z107K004CSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95Z107K004CSAL
Internal Part NumberEIS-T95Z107K004CSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.114" (2.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeZ
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95Z107K004CSAL
Related LinksT95Z107, T95Z107K004CSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95Z107K004CSAL Details Description
Related parts for T95Z107K004CSAL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
OSC XO 35.328MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf