Vishay/Sprague T97D476M050N8HSZ
T97D476M050N8HSZ picture photo
Mfg. Part Number
T97D476M050N8HSZ
Brief Description
CAP TANT 47UF 50V 20% 2917
Datasheet Download
T97D476M050N8HSZ.pdf
Availability of T97D476M050N8HSZ
QUANTITY
T97D476M050N8HSZ Order Process
Ship out your order
Specifications of T97D476M050N8HSZ
Internal Part NumberEIS-T97D476M050N8HSZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T97D476M050N8HSZ
Related LinksT97D476M, T97D476M050N8HSZ Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T97D476M050N8HSZ Details Description
Related parts for T97D476M050N8HSZ
IDC CABLE - MPL30K/MC34M/MPL30K datasheet.pdf
CBL RIBN 23COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 9POS VERT datasheet.pdf
LED LIGHT ENGINE GREEN datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
I/O MODULE 16 DIGITAL 8 SS 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
BOX S STEEL 21.65"L X 13.78"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf