Vishay/Sprague T97E227K016EBS
T97E227K016EBS picture photo
Mfg. Part Number
T97E227K016EBS
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T97E227K016EBS.pdf
Availability of T97E227K016EBS
QUANTITY
T97E227K016EBS Order Process
Ship out your order
Specifications of T97E227K016EBS
Internal Part NumberEIS-T97E227K016EBS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T97E227K016EBS
Related LinksT97E227, T97E227K016EBS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T97E227K016EBS Details Description
Related parts for T97E227K016EBS
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC OCT D TRANS LATCH 3ST 20QSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 3.3V DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TAB/LANCE MULTI INT-CONN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 160A POWERFLAT56 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 42POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 34NH 1.05A 110 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf