Vishay/Sprague T97R226K050EBB
T97R226K050EBB picture photo
Mfg. Part Number
T97R226K050EBB
Brief Description
CAP TANT 22UF 50V 10% 3024
Datasheet Download
T97R226K050EBB.pdf
Availability of T97R226K050EBB
QUANTITY
T97R226K050EBB Order Process
Ship out your order
Specifications of T97R226K050EBB
Internal Part NumberEIS-T97R226K050EBB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)220 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T97R226K050EBB
Related LinksT97R226, T97R226K050EBB Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T97R226K050EBB Details Description
Related parts for T97R226K050EBB
CHOKE COMMON MODE 4.7MH PC MNT datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV -3V SOT23 datasheet.pdf
LAB-X20 EXPERIMENTER BRD (ASSEM) datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO-214AC datasheet.pdf
MISCELLANEOUS MOLDED datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf