Vishay/Sprague T97R476K035EAA
T97R476K035EAA picture photo
Mfg. Part Number
T97R476K035EAA
Brief Description
CAP TANT 47UF 35V 10% 3024
Datasheet Download
T97R476K035EAA.pdf
Availability of T97R476K035EAA
QUANTITY
T97R476K035EAA Order Process
Ship out your order
Specifications of T97R476K035EAA
Internal Part NumberEIS-T97R476K035EAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T97R476K035EAA
Related LinksT97R476, T97R476K035EAA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T97R476K035EAA Details Description
Related parts for T97R476K035EAA
REG NEGATIVE 8V 1.5A 3PSIP HRZ datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 5A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE TSOT23-5 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.339W SOT963 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.1A 250 MOHM TH datasheet.pdf