TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS1D12-48
T9AS1D12-48 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS1D12-48
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V
Datasheet Download
T9AS1D12-48.pdf
Availability of T9AS1D12-48
QUANTITY
T9AS1D12-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS1D12-48
Internal Part NumberEIS-T9AS1D12-48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
T9A Series Relys
3D Model1-1393210-9.pdf
Coil TypeNon Latching
Coil Current21mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)36 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance2.3 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AS1D12-48
Related LinksT9AS1, T9AS1D12-48 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AS1D12-48 Details Description
Related parts for T9AS1D12-48
MOSFET N-CH 50V 8A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.26A 120 MOHM datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE 802.15.4 W/MMCX CO datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf