TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS1D22-110
T9AS1D22-110 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS1D22-110
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 110V
Datasheet Download
T9AS1D22-110.pdf
Availability of T9AS1D22-110
QUANTITY
T9AS1D22-110 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS1D22-110
Internal Part NumberEIS-T9AS1D22-110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT9A Series Relys
3D Model1-1419104-6.pdf
PCN PackagingMultiple Devices 23/Jan/2015
Multiple Devices Packaging Reversal 20/May/2015
Coil TypeNon Latching
Coil Current9mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)82.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance12.1 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AS1D22-110
Related LinksT9AS1D, T9AS1D22-110 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AS1D22-110 Details Description
Related parts for T9AS1D22-110
SIDAC 1CHP 180V 150A 61TYP TO220 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-24 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 92MA 6.7 OHM SMD datasheet.pdf
IC AMP R-R 0.2MA 35MHZ SGL 8SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
TVS07RF-19-35PD W/ PC CON datasheet.pdf
TV 37C 37#22D PIN RECP datasheet.pdf
Non-Isolated 10A SIP DC/DC Converters datasheet.pdf